- Vuoden eläinsuojeluteko -palkinto koirien ulkonäköjalostuksen epäkohtia esillä pitävälle eläinlääkärille
- Eläinten viikolla 4.-10.10. Animalia vapauttaa eläimet valinnoilla
- Eläinten viikko alkaa - Pidä huolta pienistäkin
- Animalia: Turkisala tuottaa vuosittain miljoonille eläimille tarpeetonta kärsimystä
- Eläinsuojelujärjestöt: EU:n häkkikanalakielto on vaarassa – Suomessa uudistustyö on aikataulussa
- Tehotuotettu broileri on aina huonoin vaihtoehto
- Eläinsuojelujärjestöt: EU vaarassa lipsua kosmetiikan eläinkoekiellosta
- SEY ja Animalia: Suomen on kiellettävä tainnuttamatta teurastaminen eläinsuojelulaissa
- Hallitusohjelmassa hyviä aikeita eläinten hyvinvoinnin parantamiseksi
- Uusi EU-säädös edellyttää turkiksen pakollista merkitsemistä vaatteen tietoihin
Timo Tapaninen, Suomen Keskusta
Europarlamenttivaalit 2009
1. Elävien teuraseläinten kuljetusajalle ei ole Euroopan Unionissa määrätty maksimikestoa. Tulisiko Euroopan Unioniin määrätä kahdeksan tunnin maksimiaika teurastettavien eläinten kuljetuksille?
Vastaus: kyllä
Kommentti: Mielestäni teurastamoja pitäisi olla "inhimillisen" matkan päässä tiloista. Tuo 8 tuntia tuntuu hyvältä maksimiajalta.
2. Tulisiko elävien teuraseläinten kuljetukset kieltää EU:sta sen ulkopuolelle eläinsuojelusyistä?
Vastaus: Mahdollisesti
Kommentti: Poikkeuksia voi toki olla, kuten voisin sallia teuraseläinten viennin esimerkiksi Norjaan. Pohjois-Suomessa välimatkat ovat niin pitkiä, että lähin teurastamo saattaisi löytyä Norjan puolelta.
3. Tulisiko EU:n eläintuotannolle jaettavia maataloustukia suunnata erityisesti eläinten hyvinvointia parantavaan tuotantoon?
Vastaus: Mahdollisesti
Kommentti: Toki näin ensisijaisesti, mutta on myös tärkeää olla realisti ja mahdollistaa ylipäätään lähiruoan tuotanto.
4. Karjankasvatus edistää ilmastonmuutosta enemmän kuin maantieliikenne koko maailmassa. Tulisiko kasvispainoitteisen ruokavalion edistäminen ottaa merkittäväksi osaksi EU:n ilmastopolitiikkaa?
Vastaus: Mahdollisesti
Kommentti: Uskon, että yhä enemmän lihan tuotanto alkaa vähetä maailmassa, sillä ruoasta tulee pule, kun väestömäärä kasvaa. En pidä tätä niinkään ilmastopoliittisena kysymyksenä.
5. Suomessa vaaditaan, että teuraseläimet on tainnutettava ennen verenlaskua tai uskonnollisissa teurastuksissa samanaikaisesti verenlaskun aloittamisen kanssa. Tulisiko vaatia, että kaikki EU:ssa teurastettavat eläimet on tainnutettava ennen teurastusta tai vähintään yhtä aikaa sen kanssa (ns. rituaaliteurastukset)?
Vastaus: kyllä
Kommentti: Ei tätä tarvitse edes perustella
6. EU-maista Iso-Britannia sekä Itävalta ovat lainsäädännöllä kieltäneet turkistarhauksen maassa. Tulisiko turkistarhaus kieltää kaikissa EU:n jäsenvaltioissa?
Vastaus: ei
Kommentti: Turkistarhaus voi mielestäni kehittyä sellaiseksi, että se voidaan jollain tasolla hyväksyä.
7. Uusi koe-eläindirektiivi ei todennäköisesti tule sisältämään täyttä kieltoa apinoiden käytölle koe-eläiminä, vaikka parlamentin jäsenten enemmistö kannatti apinakokeista luopumista äänestyksessä syksyllä 2007. Tulisiko apinoiden käyttö koe-eläiminä kieltää EU:ssa kokonaan?
Vastaus: kyllä
Kommentti: --
8. Tulisiko EU:n suunnata lisääntyvässä määrin rahoitusta eläinkokeita korvaavien menetelmien kehittämiseen ja käyttöönottoon ?
Vastaus: kyllä
Kommentti: Mielestäni sangen hyvä kohde rahoituksen lisäämiselle.
9. Euroopan Unionista puuttuu yhteinäinen lemmikkieläinten kohtelua ja hyvinvointia koskeva lainsäädäntö. Tulisiko tällainen luoda Euroopan Unioniin?
Vastaus: Mahdollisesti
Kommentti: Voi olla aika hankala tapaus. Ilmasto ja kulttuurierot ovat hyvin suuret esimerkiksi Suomen ja Espanjan välillä. Ajatuksena kannatettava, mutta voi olla haasteellinen saada sellaiseksi, että se voisi toteutua. Valvominen hankalaa.
10. Laittomasta rajojen yli kuljetettavat ja myytävät eläimet ovat sekä eläinsuojeluongelma että aiheuttavat tautiriskejä. Tulisiko lemmikkieläinten laittomaan kauppaan puuttua nykyistä tiukemmin?
Vastaus: kyllä
Kommentti: Ehdottomasti kyllä. Näihin laittomuuksiin sisältyy ja linkittyy usein myös muuta laitonta kauppaa.